تسلا سقف خورشیدی مسکونی را با سیستم ذخیره سازی باتری به روز شده معرفی می کرد .

 

معرفی سقف خورشیدی شرکت تسلا

 

در بهار سال ۲۰۱۷ شرکت تسلا اعلام کرد قیمت محصول سقف خورشیدی جدیدش (که جایگزین آینده پوشش های سقف های شیروانی مانند سفال خواهد بود)  برابر است با  جایگزینی یک سقف معمولی برای خانه شما. در ماه آگوست ۲۰۱۸(مهر ۱۳۹۷) این شرکت در یک رویداد مطبوعاتی در استودیو یونیورسال لس آنجلس اعلام کرد که محصولی تحت عنوان “پاور بال ۲ ۱ را به فروش خواهد رساند که به راحتی با سقف های قدیمی شما قابل تعویض است. این محصول با توجه زیبایی و ظرافت منحصر به فرد خود با محبوبیت زیادی روبرو شده است. این سقف ها از کاشی هایی با بافت شیشه به همراه سلول های خورشیدی یکپارچه ساخته شده است. ایلان ماسک میگوید : “ظاهر آنها خوب و یا بهتر از سقف های معمولی است. آنها از زمین شبیه به سقف های معمولی هستند اما با تابش نور خورشید کاملا شفاف میشوند. این سقف ها به صورت هیدروگرافی۲ پرینت شده اند، بطوری که هر کاشی آن را منحصر به فرد میکند و علیرغم شباهت ظاهری سقف ها، تمام آنها متفاوت هستند. ین پنل های خورشیدی در چهار مدل مختلف با نوع متفاوتی از شیشه طراحی شده اند: کاشی شیشه ای بافت دار۳  کاشی شیشه ای سنگی۴     کاشی شیشه ای توسکان  ۵ کاشی شیشه ای صاف۶

 تسلا میگوید این کاشی های شیشه ای بسیار بادوام تر از کاشی های معمولی است ، بخصوص در مناطقی که خطر تگرگ وجود دارد بسیار مهم استهرچند در دسترس بودن بازار انبوه هنوز نامشخص است.

 

 

مقایسه سقف خورشیدی تسلا با سیستم های قدیمی

اما استقبال اولیه از این محصول ما را بر این داشت تا این سوال را بررسی کنیم: آیا واقعا نصب این سقف جدید برای خانه شما صرفه اقتصادی دارد؟  پس از تجزیه و تحلیل اولیه ما دریافتیم جواب اکثر صاحبان خانه این است ” هنوز نه !”

اگر در تکاپوی تعویض سقف در بازار آمریکا باشید به سادگی درخواهید یافت که محصول جدید تسلا برای صاحب خانه های آمریکایی خیلی گران است.

اما برای جواب این سوال که “هزینه سقف خورشیدی جدید  تسلا چقدر است و آیا ارزشش را دارد یا نه ؟” ما سه سناریوی مختلف را توضیح خواهیم داد تا ببنید کدام یک به شرایط شما نزدیک تر است.

ما از خانه ۳۰۰۰ft ( (۲۸۰ m2در جنوب کالیفرنیا  استفاده خواهیم کرد با یک تعرفه الکتریکی ماهانه ۲۰۰ دلار ، اگرچه این تحلیل را برای چندین ایالت و اندازه های متفاوت خانه انجام دادیم و نتایج مشابه بدست آماده است.

 

سناریو ۱ :  شما علاقه مند به استفاده از سیستم پنل های خورشیدی هستید ، اما نیازی به تعویض کامل سقف ندارید.

این شایع ترین سناریو برای صاحب خانه های ایالات متحده امروز است . شما علاقه مند به نصب برخی از پانل های خورشیدی بوده اید و می دانید که هزینه ها به اندازه کافی پایین آمده اند تا بتوانند خانه شما را ارتقاء دهند ،و حالا انرژی خورشیدی قابل دستیابی می باشد. شما اخیرا از محصول جدید پوشش سقف خورشیدی تسلا شنیده اید، اما مطمئن نیستید که هزینه آن چقدر است. مهمتر از همه، لازم نیست  شما سقف خود را در سه تا پنج سال آینده جایگزین کنید.

اگر این مثال شرایط شما را توصیف میکند ، پاسخ ساده این است که سقف خورشیدی تسلا برای خانه شما صرفه اقتصادی ندارد. به همان دلیل که خود کمپانی میگوید با استفاده از این محصول دو چیز دارید، پوشش سقف و پنل خورشیدی. اگر شما نیازی به یک سقف جدید ندارید، در معرض خطر ابتلا به خرید محصولی قرار می گیرید که در ابتدا نیازی به آن نداشتید.

در حالی که صاحب خانه ۳۰۰۰ft ( (۲۸۰ m2خانه ما در کالیفرنیا به طور معمول سیستم پنل خورشیدی ۸٫۵ کیلو وات را برای ۲۶۰۰۰ دلار نصب می کند، ماشین حساب شرکت تسلا نشان می دهد که فقط پنل خورشیدی ۶٫۲۵ کیلو واتی با قیمت ۵۰۹۰۰ دلار برای شما امکان پذیر است. نتیجه این است که سقف خورشیدی تسلا حدود ۲۵ هزار دلار بیشتر از نصب پانل های خورشیدی هزینه خواهد برد و با این حال تنها ۷۷ درصد انرژی خورشیدی را تامین می کند (به این دلیل که اندازه سیستم کوچکتر است) . این اختلاف بسیار قابل توجه است و حس خوبی به ما نمیدهد.

 

سناریو ۲ :  شما علاقه مند به استفاده از سیستم پنل های خورشیدی هستید ، و همچنین شما نیاز به جایگزین کامل سقف خود دارید.

در حالی که این یک سناریو کمتر رایج است، ممکن است در صورتی که سقف فعلی شما در پایان عمر مفید خود باشد ، خرید این محصول مناسب باشد. به طور کلی، اسفنج های آسفالتی و سفال ها معمولا ۲۰ تا ۳۰ سال طول عمر دارند و سقف های فلزی و تخته سنگ می توانند بیش از ۶۰ سال عمر کند (ما توصیه می کنیم با یک متخصص بام محلی برای جزئیات در مورد اموال خود مشورت کنید). این سناریو ممکن است برای شما مناسب باشد اگر شما در حال ساخت یک خانه جدید هستید و هنوز متریال بام را انتخاب نکرده اید.

اگر این توضیحات به شما نزدیکتر باشد، سقف خورشیدی تسلا ممکن است صرفه مالی بیشتری دارا باشد. در این مورد شما باید ابتدا سقف و سپس پنل های سنتی خود را روی آن نصب کنید. که استفاده از پنل خورشیدی جدید تسلا به این معنا میباشد که شما بطور همزمان اقدام به نصب سقف خورشیدی خود کرده اید.

برای مثال مالکان خانه در کالیفرنیا، ما از تخمین خود تسلا استفاده میکنیم یعنی ۵دلار برای جایگزینی هر ft ۱(m20.1) سقف آسفالتی یا سفالی.  که اگر ft21600  (m2150) از فضای سقف خود را به این محصول اختصاص دهیم در مجموع ظاهرا ۸۰۰۰دلار در هزینه صرفه جویی خواهد شد.اما با احتساب حق بیمه ۳۳درصدی بلوک جذاب شیشه ای تسلا و جذب کمتر انرژی نسبت به پنل های خورشیدی حدود ۸۰۰۰دلار منفی خواهید بود (همانطور که در سناریوی اول ذکرشده است سقف خورشیدی تسلا تنها حدود سه چهارم انرژی برق خورشیدی را در مقایسه با پانل های خورشیدی سنتی تولید می کند به این معنی که هزینه های برق را تا آنجا که ممکن است کاهش نمی دهد.)

 

سناریو ۳: شما عاشق تکنولوژی جدید هستید، می خواهید انرژی خورشیدی داشته باشید و پول کافی برای خرج کردن دارید

مطمئنا صاحب خانه هایی وجود دارند که میخواهند جدید ترین تکنولوژی را بدون درنظر گرفتن قیمت آن استفاده کنند. برای این دسته از خریداران که به پنل خورشیدی و سقف جدید نیاز دارند ، پنل خورشیدی جدید تسلا پیشنهاد میشود. در واقع ما معتقدیم بیشتر خریداران تسلا به این سناریو نزدیکتر خواهند بود. و مورد حمایت ما هستند چرا که تعداد بیشتر پنل های خورشیدی روی سقف خانه های شهر بهتر از تعداد کمتر آن است.

 

۱-                                             Powerball2

۲-                                             hydrographical

۳-                                             Textured Glass Tile

۴-                                             Slate Glass Tile

۵-                                             Tuscan Glass Tile

۶-                                             Smooth Glass Tile

گردآوری : شرکت ژئودژ

ترجمه : سهیل مقدم

منابع :

https://www.tesla.com/solarroof   

https://news.energysage.com/tesla-solar-roof-price-vs-solar-panels/

https://www.theverge.com/2016/10/28/13463236/

سهیل مقدم Soheil Moghadam Falahi
سهیل مقدم Soheil Moghadam Falahiکارشناس ارشد معماری
این مطلب را منتشر کرد.